Skip to content

Początek lutego nieodmiennie kojarzy się z uroczystością nazywaną popularnie świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Wielu mieszkańcom gminy Jastków na myśl przychodzi dodatkowo Marysin. Bitwa pod Marysinem odbyła się bowiem 2 lutego 1944 roku, w dniu Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia podczas walk z Niemcami liczni partyzanci z oddziału „Szarugi” oddali ojczyźnie to, co mieli najcenniejszego – swoje życie.

Rokrocznie obchody tego wydarzenia gromadzą wiele osób. I rokrocznie grono to się poszerza. Do Lublina, Marysina i Snopkowa przyjeżdżają przedstawiciele przeróżnych organizacji kombatanckich, wojskowych, harcerskich czy społecznych nie tylko z najbliższej okolicy, ale i z dalszych zakątków Lubelszczyzny czy nawet kraju. Cieszy to rosnące zainteresowanie. Tym bardziej że „Szaruga” i jego żołnierze zasługują na szacunek, uznanie, a ich czyny, przeróżne akcje (m.in. odbieranie zrzutów, walka z okupantem, wyzwalanie Bychawy) – na to, by o nich mówić, by dowiedziało się o nich jak najwięcej ludzi.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. Stanisława BM w Lublinie. Na koniec nabożeństwa uczennice ze Szkoły Podstawowej im. J.I. Kraszewskiego w Snopkowie zaprezentowały krótki program słowno – muzyczny dotyczący historii i dokonań „Szarugowców” (przygotowany przez panie Marię Jastrzębską – Szkutnik i Barbarę Sagan), a następnie pan Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej) wręczył ks. proboszczowi  Eugeniuszowi Zarębińskiemu, pani Teresie Kot – wójtowi gminy Jastków oraz pani Annie Ducin – dyrektor Szkoły Podstawowej w Snopkowie, pamiątkowe medale z okazji dekoracji sztandaru OP Szarugi Złotym Medalem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił jednocześnie zasługi nagrodzonych dla upamiętnienia bitwy pod Marysinem oraz powstańców z oddziału Sarkisowa.

Potem uczestnicy uroczystości udali się do Marysina (gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę) oraz do Snopkowa (do Szkolnego Miejsca Pamięci), by tam pomodlić się za poległych i zmarłych „Szarugowców”, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wśród gości byli m.in. poseł na Sejm RP prof. Przemysław Czarnek, wójt Gminy Jastków Teresa Kot, przewodniczący Rady Gminy Jastków Marek Wieczerzak, Zdzisław Niedbała - przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin i przewodniczącego Rady Miasta Lublin, członkowie Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Odra - Niemen, Żołnierzy Armii Krajowej ze Środowisk „Szarugowców” i „Zaporczyków”, stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Bychawskiej”, kombatanci, harcerze, nauczyciele, młodzież szkolna i dyrekcja Szkoły Podstawowej w Snopkowie oraz mieszkańcy Lublina i Gminy Jastków.

Na zakończenie spotkania goście udali się do szkoły na okolicznościowy poczęstunek. Tam też czekała wszystkich – a zwłaszcza społeczność szkolną – wielka niespodzianka. Pani Krystyna Markowska, wdowa po żołnierzu „Szarugi”, przekazała Szkole Podstawowej w Snopkowie, w darze, album ze zdjęciami i wpisami „Szarugowców”.

Maria Jastrzębska-Szkutnik

11 stycznia, w pierwszą sobotę ferii, odbył się w naszej szkole Bal Ósmoklasisty. Nie zabrakło pięknych dekoracji, wspaniałych strojów i pysznego jedzenia. Wszyscy - zarówno uczniowie, jak nauczyciele i rodzice - świetnie się bawili i miło spędzili czas.

Wielu wzruszeń dostarczył polonez z wykonaniu najstarszych uczniów naszej szkoły, przygotowany przez panie Beatę Madej, Martę Duk i Agnieszkę Wolak.

Maria Szkutnik

 

Szanowni Państwo!

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021 odbywa się w oparciu o:

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Urzędu Gminy Jastków >>>link

Klasa pierwsza

11 lutego – 10 marca 2020 r.: Złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów dziecka, które zamieszkuje w obwodzie szkoły, dokumentów dotyczących zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej

11 – 25 marca 2020 r.: Złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów wniosku o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły.

Oddział przedszkolny

11 lutego – 17 lutego 2020 r.:Złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu/w tym oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.

18 lutego – 6 marca 2020 r.: Złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

Więcej informacji w zakładce REKRUTACJA 2020/2021

W tym roku uroczystość Dnia Babci i Dziadka wypada w czasie ferii zimowych, dlatego zaraz po świętach uczniowie klasy II zaprosili swoich kochanych dziadków i babcie na uroczystość z okazji ich święta. Zaprosili także rodziców, żeby pokazać, jak pięknie przygotowali tegoroczne jasełka.

W niesamowitym klimacie styczniowego wieczoru, jeszcze raz opowiedzieli o cudzie narodzenia Syna Bożego. Wszystkim gościom bardzo podobała się ich inscenizacja. Brawom nie było końca, a niektórzy nawet mieli ochotę na bis. Nic dziwnego, bo w klasie drugiej nie brakuje młodych artystów.

Na koniec dzieci wręczyły dziadkom i babciom drobne upominki własnoręcznie wykonane, a potem wszyscy udali się na słodki poczęstunek.  Jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego i wiele radości ze strony wnuczek i wnuków!

Barbara Sagan

 

20 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka przygotowane przez klasę II pod kierunkiem pań Grażyny Saneckiej i Barbary Sagan. Dzieci przepięknie przedstawiły wydarzenia związane z narodzeniem Pana Jezusa. W rolę Maryi i Józefa wcielili się Julia Bogusław i Hubert Bożemski. Pozostali uczniowie zaprezentowali się jako pastuszkowie, aniołowie i królowie. Dzieci śpiewały wzruszające kolędy i pastorałki, pięknie prezentując przy tym ruch sceniczny. Wszystko ukazane było w scenerii palestyńskiego miasteczka. Przepiękne dekoracje zostały przygotowane w tym roku przez naszą utalentowaną bibliotekarkę - panią Dorotę Wnukowską.

Na koniec spotkania zostały wręczone nagrody za konkursy, w których dzieci brały udział w okresie przedświątecznych: „Święty Mikołaj w oczach dziecka” oraz „Mój Anioł Stróż”. Następnie w koncercie kolęd i pastorałek zaprezentowali się nasi szkolni młodzi artyści. Gustaw Resiak zagrał na skrzypcach, Maria Pytka na keyboardzie, a Olga Świderska na flecie. Wystąpiły także dziewczynki z klas II i IIIb, przygotowane przez panią Maję Kołodziej-Plak, które po angielsku zaśpiewały kolędę oraz piosenkę świąteczną.

Następnie uczniowie udali się do sal, aby w swoim gronie klasowym podzielić się opłatkiem.

Barbara Sagan

« 2 z 2 »

Jezusa narodzonego wszyscy witajmy

Szedł pastuszek bosy

Złota Jerozolima

Skrzypi wóz

Pastorałka od serca do ucha

Wiązanka kolęd

Silent Night

Merry Christmas Everyone

 

W grudniu został ogłoszony konkurs, który miał na celu przedstawienie postaci Anioła Stróża w formie przestrzennej. Powstały bardzo piękne i pomysłowe prace. Można je podziwiać na wystawie w hallu szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, ponieważ wykazali się niesamowitą kreatywnością. Gratulujemy!

Barbara Sagan