Skip to content

Rok szkolny 2017/2018

Jasełka

W piątek 19 stycznia odbyły się jasełka w wykonaniu dzieci - wystawione z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Na scenie pojawili się: Maryja z Józefem, aniołki, pasterze, a do żłóbka Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie. Dzieci świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały znane kolędy, były nawet partie solowe.
Śpiewom towarzyszyły dźwięki gry na instrumentach, które sprawiały, że atmosfera za sprawą wielu dzwoneczków zrobiła się bardzo świąteczna. Przedszkolaki przyniosły Jezuskowi rozmaite dary – koszyczek z jabłuszkami, garnuszek
ze śmietanką oraz wełnę, ser i mleko.

Jestem bardzo dumna z małych aktorów, którzy poradzili sobie z pokonaniem tremy i wspaniale wczuli się w swoje role. Na koniec przedstawienia dzieci recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki specjalnie dla swoich babć i dziadków z okazji ich święta. Oglądający występ nie kryli łez wzruszenia i nagrodzili małych artystów gromkimi brawami.

Po przedstawieniu dzieci obdarowały babcie i dziadków własnoręcznie przygotowanymi prezentami i zaprosiły na słodki poczęstunek.

Monika Jarosz

 

Andrzejki

29 listopada przenieśliśmy się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Atmosfera od samego rana była gorąca. Wszystkie dzieci nie mogły doczekać się rozpoczęcia wróżb. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, imię najlepszej przyjaciółki lub przyjaciela, a także dowiedzieć się kim będą w przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom lanie wosku. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Pod koniec zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień przyniósł wszystkim wiele radości i po raz kolejny był okazją do wspólnej zabawy.

Monika Jarosz

Warsztaty robienia włóczkowych pomponów

28 listopada odbyły się warsztaty, które poprowadziła pani Ewa - babcia Madzi. Nasz sympatyczny gość pokazał nam etapy wykonania pomponu z różnokolorowej włóczki. Każde dziecko pod fachowym i czujnym okiem babci Madzi mogło wykonać pompon według własnego pomysłu.

Wszyscy uczestnicy warsztatów z dumą i wielką radością prezentowali wykonane przez siebie pomponiki. Bardzo serdecznie dziękujemy babci Madzi.

Monika Jarosz

 

 

Projekt "Ogórek"

W październiku - w ramach projektu „ Mali odkrywcy” -  realizowaliśmy projekt badawczy „Ogórek”.

Monika Jarosz

Mali odkrywcy - projekt Ogórek

Dzień Pluszowego Misia

W dniu 24.11.2017r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przyszliśmy do przedszkola ze swoimi misiami.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, puchate, mięciutkie, białe, brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Tego dnia wszyscy bawili się, świętowali i uczyli. Dzieci poznały historię święta i wesoło bawiły się przy piosence: „Jadą, jadą misie”. Najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość swobodnej zabawy z pluszakiem.

Monika Jarosz

 

Rytmika z gazetami

Zabawy z gazetami do piosenki pt. " Deszcz pada" . Dzieci wystukują rytm piosenki na gazetach i naśladują padający deszcz. Zwykłe gazety, a tyle radości.

Monika Jarosz

Rytmika z bębnami

W październiku odbyły się zajęcia rytmiczne z bębnami. Dzieci chętnie grały na bębnach, wystukując odpowiedni rytm podawany przez pana rytmika. Wszyscy świetnie bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki afrykańskiej.

Monika Jarosz

Spotkanie z panią Teresą Zawiślak

W ramach projektu „Aktywni seniorzy” w czwartek, 19 października, odwiedziła nas pani Teresa Zawiślak, która przeczytała dzieciom bajki Jana Brzechwy.

Dzieci uważnie wysłuchały wierszy, a nawet pomagały w recytacji niektórych z nich. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące treści. Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały też baśni pt. „Kopciuszek” i miały możliwość obejrzeć książeczkę, którą nasz gość zachował do tej pory od czasów swojego dzieciństwa.

Następnie wszyscy aktywnie uczestniczyli w zabawach zaproponowanych przez seniorkę.  Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas!

Monika Jarosz

Spotkanie z panią Todzią Czerniec

Dnia 14 października w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia z p. Todzią Czerniec. Dzieci pod kierunkiem aktywnej seniorki i trzech mam wykonywały pojemniki na przybory szkolne lub różne skarby. Z wielkim skupieniem owijały sznurkiem jutowym puszki ćwicząc motorykę małą. Następnie według własnego pomysłu ozdabiały je cekinami, guzikami, kwiatami itp. Wszystkie były bardzo dumne z pięknie wykonanej ozdoby. Pani Todzi i aktywnym mamom bardzo dziekujemy!

Monika Jarosz

 

Spacer do parku

10 października dzieci wybrały się do pobliskiego parku, gdzie uważnie obserwowały przyrodę, słuchały jej odgłosów. Przyglądały się drzewom,
poznawały ich liście i owoce. Porównywały liście pod względem wielkości,
kształtu i koloru. Miały możliwość doskonalić swoje umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie drzew, porównywanie ich wysokości, grubości, mierzenie długości i obwodu. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło wszystkim baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.

Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa o tym, jak zachowujemy się w parku – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać.

Z wycieczki dzieci przyniosły do kącika przyrody piękne kolorowe liście i wiele innych darów natury. Większość z nich została wykorzystana do stworzenia makiety parku. Bardzo dziękuję mamie Oskarka za pomoc w wyprawie do parku.

Monika Jarosz

 

Spotkanie ze strażakami

Dnia 4 października odbyło się spotkanie ze strażakami z OSP Moszenki.

Dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca strażaka, jakim sprzętem się posługuje, kiedy można wzywać straż pożarną, a także utrwaliły numer alarmowy 998. Wiele emocji wzbudziło oglądanie wozu strażackiego.

Na zakończenie przedszkolaki podziękowały strażakom, a strażacy pożegnali się odjeżdżając na sygnale.

Dziękujemy strażakom i do zobaczenia za rok!

Monika Jarosz

Owocowe szaszłyki

„Jem owoce i warzywa - i mi zdrowia wciąż przybywa”.

W ostatnim tygodniu września podczas zajęć poruszaliśmy tematykę dotyczącą owoców i warzyw. Bardzo dużo mówiliśmy o tym, jak ważne dla naszego organizmu jest spożywanie owoców i warzyw. Dzieci samodzielnie wykonały przepyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. Miały dużo pracy, w wielkim skupieniu obierały i kroiły owoce na kawałki oraz nadziewały na patyczki według własnego pomysłu. Dzieciom bardzo smakowały własnoręcznie wykonane szaszłyki.

Monika Jarosz

Dzień Chłopaka

29 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki i pięknie zaśpiewały sto lat. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

Monika Jarosz

Lato i Jesień - niezwykłe spotkanie

W piątek, 22 września, do oddziałów przedszkolnych zawitała pani Lato, która pożegnała się z dziećmi i zaprosiła długo oczekiwanego gościa, którym okazała się pani Jesień. Pani Jesień przyszła do nas z wielkim koszem pełnym darów. Dzieci rozpoznawały i nazywały jesienne dary przyniesione przez miłego gościa, rozwiązywały zagadki. Na koniec musiały odnaleźć ukryty skarb. Tak powitana nowa pora roku na pewno będzie kolorowa, piękna i wesoła.

Celem zabaw było utrwalenie wiadomości o dwóch porach roku, integracja dzieci i wspaniała zabawa.

Monika Jarosz

 

Brudzić się, tworzyć i doświadczać!

Dnia 20.09.2017r., z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach plastyczno-sensorycznych. Celem zajęć było pobudzenie wrażliwości zmysłowej, wsparcie procesów integracji sensorycznej i wszechstronnego rozwoju dzieci.

Podczas warsztatów dzieci malowały rękami, używając do tego farb sensorycznych o różnej fakturze, za pomocą spinaczy wyławiały i przeliczały muszle, boso pokonały tor przeszkód - pudełka wypełnione  odpowiednio dobranymi materiałami, tak żeby dodatkowo stymulować zmysły. Na zakończenie malowały farbami na rozwieszonej folii (przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej).

Wszystkie zabawy sprawiły dzieciom ogromną radość. Jeden z chłopców, wychodząc do domu, powiedział: „Musimy to, jak najszybciej powtórzyć!”.

 

Monika Jarosz

Wyprawa do biblioteki gminnej

19 września 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego razem z wychowawczynią, Moniką Jarosz, oraz panią Barbarą Sagan, odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną
w Jastkowie.

Celem wycieczki było zapoznanie z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza, zgromadzonym księgozbiorem. Podczas odwiedzin w bibliotece dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, co trzeba zrobić, żeby zostać czytelnikiem, do czego służy karta czytelnika oraz jak należy zachowywać się w bibliotece.

Monika Jarosz

 

Wycieczka do gospodarstwa

W ramach realizacji projektu "Aktywni seniorzy - aktywna społeczność" we wtorek 19.09.2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0a wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa, w którym hoduje się zwierzęta. Właściciel gospodarstwa powitał nas przed bramą, którą porastały przepiękne, zwisające tykwy. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak hoduje się i pielęgnuje zwierzęta. Dowiedziały się, czym są karmione i w jakich warunkach żyją.

Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się ozdobnym bażantom, tresowanym gołębiom robiącym salta czy gołębiom z koronami na głowach. Wszystkim dzieciom najbardziej spodobał się dumny, piękny paw. Na koniec wszyscy dostaliśmy w prezencie pawie pióra.

Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy Aktywnym Seniorkom i gospodarzowi.

Monika Jarosz

 

Skip to content