Skip to content

Rok szkolny 2017/2018

Szkolne jasełka

22 grudnia był uroczystym dniem w naszej szkole - świąteczna atmosfera zagościła we wszystkich klasach. Miły bożonarodzeniowy nastrój umocniły jasełka przygotowane w tym roku przez panią Barbarę Sagan (we współpracy
z wychowawcami klas). Historię narodzin Chrystusa pięknie opowiedzieli słowem
i śpiewem uczniowie klasy III. Na scenie nie zabrakło też dzieci z oddziałów przedszkolnych - dzielne maluchy nie tylko zaśpiewały piosenkę, ale grały przy tym na instrumentach.

Na koniec odbyło się wspólne kolędowanie - wystąpili uczniowie klas pierwszych, klasy drugiej i piątej. Honoru czwartoklasistów broniła Paulina Zygan z klasy IVb.
Na skrzypcach zagrał Gucio Resiak z klasy II.

Tego dnia zostały też wręczone nagrody za konkursy plastyczne - "Bł. Karolina Kózkówna" (organizowany przez ks. Andrzeja Szuleja i panią Barbarę Sagan)
i "Mój miś" (organizowany przez samorząd uczniowski i panią Olgę Majchrzak).

Potem uczniowie starszych klas mieli jeszcze jeszcze jedną przyjemność - uczestniczyli w wigiliach klasowych.

Maria Szkutnik

Szkolne kolędowanie

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia kolędowaliśmy wspólnie podczas dużych przerw. Było bardzo wesoło i przyjemnie - trzeba przyznać, że miło śpiewa się kolędy!

Maria Szkutnik

Wycieczka do Nowej Dęby i Sandomierza

15 grudnia uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza
i Nowej Dęby, zorganizowanej przez stowarzyszenie "Aktywni sąsiedzi". Mieli okazję zwiedzić zabytkowy Sandomierz - podziwialiśmy gotycki ratusz, renesansowe kamienice, zamek królewski, dom Długosza oraz bazylikę katedralną Narodzenia NMP z zachowanymi polichromiami z 1421 roku.

Byliśmy również w zbrojowni rycerskiej, która jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej założonej w 1994 roku. Zbrojownia rycerska to miejsce,
w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, sprzęt rycerski: hełmy, kolczugi, kusze, łuki, czyli wszystko, co służyło w różnych epokach do walki i obrony.

Chłopcy poczuli się jak prawdziwi rycerze - mogli przymierzyć zbroje, wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły się przebrać i na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki.

Kolejną atrakcją była fabryka bombek w Nowej Dębie. Dzieci uczestniczyły
w pokazach powstawania bombek, począwszy od momentu rozgrzewania szkła, poprzez dmuchanie bombek, a na koniec ręczne malowanie i suszenie. Najciekawszym momentem były oczywiście warsztaty plastyczne, czyli własnoręczne malowanie bombek. Technika wykonania jest następująca: najpierw trzeba specjalnym klejem namalować na bombce ciekawy wzór, potem posypać brokatem i efekt murowany. Powstały w ten sposób piękne, niepowtarzalne  bombki - niezapomniane pamiątki z wycieczki.

Walentyna Nowocień

Misz-Masz w Snopkowie

13 grudnia mieliśmy w naszej szkole niezwykłych gości - odwiedzili nas uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kęble, działający w szkolnym teatrze "Misz-Masz". Zaprezentowali nam spektakl "Calineczka" - i oczarowali wszystkich widzów. Gestem, ruchem, tańcem opowiedzieli przepięknie dzieje bohaterki Andersena. Podziwialiśmy kostiumy, rekwizyty, wspaniale dobraną muzykę. Przedstawienie dostarczyło nam wielu emocji i wzruszeń. Dziękujemy za spotkanie - i czekamy na "Małego Księcia".

Maria Szkutnik

Mistrzynie ortografii

8 grudnia w Szkole Podstawowej w Ożarowie obył się VIII Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz ortografii". Uczestniczyli w nim reprezentanci szkół naszej gminy. Wśród nich była też nasza reprezentacja - Maria Pytka i Karolina Bożemska, uczennice klasy V. Do konkursu przygotowała je pani Maria Szkutnik.

Dziewczęta spisały się na medal - zajęły pierwsze miejsce. Walka była szalenie wyrównana - a różnice między drużynami punktowe (i to dosłownie). Sukces Marysi i Karoliny cieszy tym bardziej, że były najmłodsze ze wszystkich uczestników.

Maria Szkutnik

Mistrzostwa Gminy Jastków w Tenisie Stołowym

7 grudnia w naszej szkole odbyły się zawody o Mistrzostwo Gminy Jastków
w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. Do Snopkowa
przyjechali zawodnicy z Jastkowa, Tomaszowic, Płouszowic  i Ożarowa wraz
z opiekunami. Zawody były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych- klas IV, V-VI i VII, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy:

klasa IV- Małgorzata Chmiel, Maria Pitek, Jakub Sagan, Jakub Kamiński,

klasa V- Karolina Bożemska i Wojciech Poleszak,

klasa VI- Magdalena Poleszak i Bartłomiej Gontarz,

klasa VII- Radosław Przystupa i Dominik Madejczyk.

Mistrzynią Gminy Jastków w kategorii klas V-VI została Magdalena Poleszak,
a Karolina Bożemska wywalczyła II miejsce. Maria Pitek zdobyła II miejsce
wśród dziewcząt z  klas IV. Natomiast w grupie chłopców największy sukces
odniósł Bartłomiej Gontarz zdobywając II miejsce w kategorii klas V-VI.

Gratulujemy.

Beata Madej

"Mali odkrywcy w Jastkowie" - spotkanie podsumowujące program

W roku 2017 w szkołach i przedszkolach gminy Jastków Fundacja Rozwoju Dzieci
im. J.A. Komeńskiego realizowała program „Mali odkrywcy”. 30 listopada w Szkole Podstawowej w Snopkowie odbyło się uroczyste seminarium podsumowujące efekty tego projektu.

W naszej szkole gościliśmy m.in. przedstawicieli zarządu Fundacji Rozwoju Dzieci - panią Teresę Ogrodzińską i pana Dominika Kmitę, pana Andrzeja Wilka, pana Piotra Jakubczyka praz panie Emilię Kobylarz i Joannę Chodyłę z firmy MoneyGram (która przyznała dotację na zrealizowanie programu), a także władze gminy Jastków – między innymi panią wójt, Teresę Kot, panią Barbarę Czubak, kierownik referatu edukacji, pana Marka Wieczerzaka, przewodniczącego Rady Gminy Jastków.
W Snopkowie pojawili się także dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pani Anna Wójcik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i pan Kamil Ziółkowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, a ponadto radni gminy Jastków, sołtysi, rodzice, nauczyciele pracujący metodą projektu w ramach programu „Mali odkrywcy”.

Pan Dominik Kmita zaprezentował założenia programu oraz jego efekty. Następnie odbył się panel na temat „Wpływ metody projektów badawczych na pracę nauczycieli i rozwój kompetencji uczniów”. Przedstawiciele szkół i przedszkoli uczestniczących w programie podzielili się swoimi doświadczeniami
i przemyśleniami na temat pracy tą metodą, a na koniec zainaugurowano Kluby Małych Odkrywców.

Po części oficjalnej wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia wystaw dotyczących pracy metodą projektów badawczych – wytwory dzieci, plakaty, zdjęcia, albumy itp.

Całe spotkanie utrwaliły na zdjęciach uczennice klas V-VI, Paulina Grzegorczyk, Karolina Bożemska i Oliwia Pitek – uczestniczki zajęć koła fotograficznego.

Maria Szkutnik

 

Odkrywanie twórczości Wandy Chotomskiej

5 grudnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Wielkiego snopkowskiego czytania w klasach I-III”. Tym razem zapoznano dzieci z twórczością Wandy Chotomskiej. Zaproszeni goście, babcie i rodzice, czytali fragmenty powieści „Klucze do jelenia”, zaś wychowawcy wprowadzili uczniów w świat wierszy Wandy Chotomskiej.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie znaną dzieciom piosenkę „A ja mam psa”, do której tekst napisała pani Chotomska.

Walentyna Nowocień

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada upłynął nam w bardzo miłej atmosferze, ponieważ w szkole zrobiło się pluszowo i kolorowo. Najróżniejsze misie i inne przytulanki, we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach, przyniesione przez uczniów i nauczycieli poprawiały każdemu humor. Może trzeba częściej organizować takie dni? Zwłaszcza jesienią i zimą...

Maria Szkutnik

Podsumowanie programu "Mali odkrywcy w Jastkowie"

 

Dyskoteka andrzejkowa

23 listopada odbyła się dyskoteka, na które bawili się uczniowie klas IV-VII. Ponieważ andrzejki zbliżają się wielkimi krokami, nie mogło zabraknąć - choć symbolicznych - wróżb (przygotowanych przez uczennice klasy V - Natalię, Jagodę i Patrycję).

Trzeba przyznać, że zabawa była udana!

Maria Szkutnik

Ślubowanie klas pierwszych

21 listopada dzieci z klas pierwszych naszej szkoły miały swoje wielkie święto - uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Snopkowie. Imprezę przygotowały panie Maria Jędrejek (wychowawczyni klasy Ia) i Edyta Filipiak (wychowawczyni klasy Ib).

Pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania - wspaniale recytowali, ślicznie śpiewali i tańczyli (krakowiaka!). Pomyślnie zdali też egzamin z patriotyzmu i wiedzy o patronie szkoły - a przepytywały ich uczennice klasy V. Po ślubowaniu na sztandar szkoły pani dyrektor Anna Ducin pasowała każde dziecko z klasy I na ucznia naszej szkoły. Na koniec odbył się jeszcze jeden test - pierwszaki musiały zjeść kawałek cytryny (bez skrzywienia się) i wypić atrament (zastąpił go sok z czarnej porzeczki). Kiedy już potwierdziły, że są nie tylko zdolne, utalentowane artystycznie,
ale i dzielne i wytrwałe (nikt się nie skrzywił!), otrzymały upominki od rodziców
oraz Samorządu Uczniowskiego.

Po uroczystości miał miejsce poczęstunek przygotowany przez rodziców. Gdy dzieci się wzmocniły i trochę odpoczęły, mogły wziąć udział w zabawach przygotowanych
i przeprowadzonych przez uczniów klas V-VI oraz Samorząd Uczniowski.

To był niezapomniany dzień, który wszystkim dostarczył wielu wzruszeń!

Maria Szkutnik

 

Przedstawienie profilaktyczne

16 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie
o charakterze profilaktycznym dotyczące problemu przemocy. Wystąpili w nim szóstoklasiści przygotowani przez panie Martę Duk i Olgę Majchrzak.

Przesłanie inscenizacji powinno zapaść wszystkim w serca - nie stosujmy przemocy wobec innych, a gdy jesteśmy świadkami agresji - reagujmy.

Maria Szkutnik

Odkrywanie Kraszewskiego

16 listopada 2017 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne „Odkrywamy Kraszewskiego na nowo”. Zajęcia przeprowadziła Pani Karolina Mazur, doktorantka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Najmłodsi uczniowie (oddział przedszkolny oraz klasy pierwsze) wzięli udział
w zajęciach „Zabawki Józia- nauka przez zabawę”. Dowiedzieli się, jak wyglądały pierwsze lata życia pisarza, jakimi zabawkami się bawił, jak spędzał wolny czas.

Dzieci z klasy II, III oraz IVa zapoznały się z  utworami napisanymi przez patrona naszej szkoły dla najmłodszych. Miały możliwość odegrania scenek z baśni „O kurce i kogutku”.

Dziewczynki z klas starszych uczestniczyły w warsztacie „Moda oczyma Kraszewskiego”. Mogły zobaczyć, a nawet przymierzyć, suknie z gorsetem. Dowiedziały się, jak ważne miejsce w utworach Kraszewskiego zajmowała problematyka mody XIX wieku.

Chłopcy z klas starszych zapoznali się z kolei z podróżami autora „Starej baśni”. Obliczyli, ile kilometrów pokonał w trakcie swego życia, dokąd jeździł i jaki miało
to wpływ na jego dzieła.

Dodatkowo uczniowie mogli zapoznać się z publikacjami dotyczącymi życia
i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Dziękujemy pani Karolinie Mazur za bardzo interesujące zajęcia, dzięki którym wszyscy uczniowie mogli poszerzyć wiedzę o patronie szkoły.

Olga Majchrzak

 

Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Występ uczniów przygotowała pani Jolanta Czubacka, we współpracy z panią Marią Jastrzębską-Szkutnik. Patriotyczną atmosferę podkreślała dekoracja utrzymana w biało-czerwonych barwach, opracowana i wykonana przez obie panie.

Widzowie zapoznali się z dziejami Polski, jej trudną drogą do odzyskania utraconej wolności. Bardzo ciekawym zabiegiem okazało się wprowadzenie teatru cieni - co nie tylko skupiało uwagę dzieci (zwłaszcza najmłodszych), ale i mocno działało na wyobraźnię.

Maria Szkutnik

 Wycieczka do Romanowa

W ostatnich dniach października uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej
w Snopkowie wybrali się na wycieczkę do Muzeum Kraszewskiego w Romanowie oraz do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia w Kodniu. Ze względów organizacyjnych wyjazd odbył się w dwóch turach - 24 października na wyprawę wyruszyli uczniowie klas czwartych, a 25 października - klas V-VII.

Była to okazja m.in. do pogłębienia wiedzy o życiu i twórczości patrona naszej szkoły. Uczniowie wypełniali karty pracy, brali też udział w grze przygotowanej
przez pracowników muzeum.

W Kodniu zapoznali się z niezwykłymi dziejami znajdującego się w kościele obrazu oraz z przepięknym renesansem lubelskim - w takim stylu wykonano sklepienie świątyni.

Na szczęście pogoda okazała się łaskawa i choć było zimno, to przynajmniej nie padało.

Maria Szkutnik

Spotkanie literackie

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zostało zorganizowane spotkanie
z autorami książek dla dzieci, państwem Zarębskimi. Odbyło się w naszej szkole
w dniu 11 października 2017 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III.

Edyta Zarębska, przebrana  za księżniczkę, opowiedziała dzieciom, jak to się stało, że zaczęła pisać książki. Okazało się, że już w dzieciństwie marzyła o tym, żeby zostać "pisaczką". Zaprezentowała swoje utwory, które dzieci mogły obejrzeć
i poczytać. Dzieciom najbardziej spodobała się bajeczka o kotku, czytana przez pana Zarębskiego, który angażował do interpretacji  bajki  wszystkie dzieci.

Walentyna Nowocień

 Sprzątanie gminy

W piątek, 20 października, uczniowie naszej szkoły ruszyli na sprzątanie gminy - czyli parku (klasy starsze) i okolic szkoły (klasy młodsze).

Wielkie czytanie w klasach I-III

W dniu 19.10.2017 odbyła się uroczystość pod nazwą "Wielkie czytanie w klasach I-III", która zainaugurowała akcję cyklicznego czytania w klasach młodszych w roku szkolnym 2017/2018.

W ten sposób chcemy zachęcić uczniów do systematycznego czytania i poznawania ciekawych autorów piszących dla dzieci.

Tym razem przybliżyliśmy uczniom współczesnego pisarza - Grzegorza Kasdepke, czytając opowiadania z książeczek "Co to znaczy...". W  tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli rodzice  i - co najbardziej nas cieszy - babcie.

Na początku odbyła się prezentacja postaci połączona z pląsem w wykonaniu uczniów klasy II, ucharakteryzowanych na poszczególnych bohaterów - członków wielopokoleniowej rodziny.

Później zaproszeni goście czytali zabawne historyjki, wyjaśniające różne powiedzenia. Dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadań czytanych przez babcie - panią Marię Pudelską i panią Irenę Pawłot i rodziców - panie Annę Synderkiewicz, Joannę Rywacką, Paulinę Mazur oraz panów - Arkadiusza Duluka i Patryka Wronę. Były też bardzo zaciekawione, gdy czytała pani dyrektor Anna Ducin, która znakomicie zinterpretowała opowiadanie "Podnosić poprzeczkę", tematycznie wpisujące się w życie szkoły i jej zadania. W podzięce za piękne czytanie i doskonałą interpretację uczniowie zaśpiewali piosenkę i wręczyli gościom bukieciki różyczek
z kolorowych jesiennych liści.

Kolejnym punktem uroczystości było czytanie "Dzieci - dzieciom". Kilkoro uczniów
z klasy II i III czytało opowiadania z podziałem na role. Spisali się znakomicie, wcielając się w przydzielone im postacie. Trzeba zaznaczyć, że przygotowane wydarzenie zyskało dużą aprobatę wśród rodziców i babć. Wszyscy podkreślali potrzebę czytania, jego zalety i korzyści oraz wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnej akcji.

Walentyna Nowocień

III Jastkowskie Czytanie - Stanisław Wyspiański "Wesele"

17 października w Szkole Podstawowej im. J.I.Kraszewskiego w Snopkowie odbyło się III Jastkowskie Czytanie. Uroczystość przygotowała Maria Jastrzębska -Szkutnik, we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną
w Jastkowie.

W pierwszej części spotkania goście zapoznali się z sylwetką Stanisława Wyspiańskiego, genezą utworu oraz bohaterami występującymi w dramacie,
a w drugiej mogli wysłuchać fragmentów "Wesela" czytanych przez zaproszonych gości.

Na uroczystość przybyli - pan Andrzej Dec, zastępca wójta gminy Jastków, pani Anna Pomarańska i pan Marcin Abramek z Urzędu Gminy, pani Anna Wójcik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastkowie oraz pani Magdalena Zarzeka, pan Kamil Ziółkowski, dyrektor GOKiS, pani Wanda Pyszniak - Adamczyk, dyrektor GOPS w Jastkowie, pan Paweł Pytka, radny gminy Jastków, pani Krystyna Wawręta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ożarowie, pani Ewa Depta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jastkowie, sołtysi wsi Marysin, Natalin
i Smugi - państwo Magdalena Olszak, Edward Płecha i Sławomir Warszawski,  panie Barbara Suseł i Teresa Zawiślak, czyli aktywne seniorki z naszej gminy, pani Elwira Choińska, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej
w Snopkowie, pan Marek Okoń, przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Snopkowie.

Do Snopkowa przyjechali też uczniowie wraz z opiekunami - reprezentanci wszystkich szkół z terenu gminy Jastków.

Fragmenty utworu Wyspiańskiego czytali: Anna Ducin, dyrektor Szkoły Podstawowej w Snopkowie, ks. Andrzej Szulej, proboszcz parafii
p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie, pan Andrzej Dec oraz pani Anna Pomarańska z Urzędu Gminy Jastków, panie Teresa Zawiślak i Barbara Suseł, państwo Magdalena Zarzeka i Paweł Drozd - z ramienia biblioteki w Jastkowie, państwo Magdalena Osek i Marek Okoń - przedstawiciele rodziców Szkoły Podstawowej w Snopkowie, pani Walentyna Nowocień, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie.

Ogłoszono też wyniki konkursu na zakładkę pana Wyspiańskiego - I miejsce zajęła Natalia Kosior, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Ożarowie,
a II - jej kolega z klasy - Janusz Klarecki. III miejsce przypadło w udziale Klaudii Stasiak z klasy VI Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Przyznano też dwa wyróżnienia - otrzymały je uczennice Szkoły Podstawowej w Snopkowie - Martyna Dębowczyk z klasy VII i Oliwia Pitek z klasy VI.

Tego dnia pan Andrzej Dec, w imieniu wójta gminy, wręczył nagrodę wójta przyznaną pani Walentynie Nowocień za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Wszyscy goście zostali też zaproszeni na poczęstunek - przygotowany przez rodziców ze Szkoły Podstawowej w Snopkowie.

Serdecznie dziękujemy osobom, które odwiedziły Szkołę Podstawową w Snopkowie oraz tym, które zaangażowały się w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

Maria Szkutnik

 Dzień Nauczyciela

13 października odbyła się akademia z okazji przypadającego dzień później Dnia Nauczyciela. Uroczystość przygotowała pani Grażyna Sanecka (we współpracy
z panią Aleksandrą Muchą - Sordyl) wraz z uczniami klasy III. Występ był bardzo udany, nie zabrakło wierszy, piosenek, dowcipów o nauczycielach i uczniach oraz humoru ze szkolnych zeszytów. Podczas śpiewania jednej z piosenek uformował \się nawet klasowy pociąg.

Samorząd Uczniowski złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia i wręczył symboliczny bukiet kwiatów na ręce pani dyrektor.

Tego dnia pani dyrektor ogłosiła przyznanie nagród - wójta gminy Jastków pani Walentynie Nowocień, zaś dyrektora szkoły - paniom Zofii Ignaciuk, Monice Jarosz, Marii Jastrzębskiej - Szkutnik, Annie Saneckiej i Bożenie Makowskiej.

Maria Szkutnik

Prapremiera w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

6 października uczniowie klas V-VII uczestniczyli w prapremierze spektaklu „Sposób na Alcybiadesa”. Przedstawienie przygotował Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Za adaptację powieści Edmunda Niziurskiego odpowiedzialny był Piotr Rowicki, a całość wyreżyserował Piotr Ratajczak. Ciekawą scenografię opracowała Matylda Kotlińska.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali uwspółcześnione przygody paczki przyjaciół – Ciamci (Jowita Stępniak), Słabej (Edyta Ostojak), Zasępy (Paweł Kos) i Pędzla Wojciech Rusin). Wszystkim bardzo podobała się muzyka i choreografia, a wielkie wrażenie na widzach wywarła scena snu Ciamci – wyjątkowo sugestywna, pełna ciekawych zabiegów odrealniających i efektów świetlnych.

Maria Szkutnik

 Zajęcia na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej

 

 Dyskoteka

4 października uczniowie klas IV-VII bawili się na szkolnej dyskotece.

Spotkanie ze strażakami

4 października gościliśmy w naszej szkole strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszenkach. Pokazali oni wszystkim zebranym (młodszym i starszym uczniom naszej szkoły), w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, robić masaż serca i układać człowieka w pozycji bocznej. Wyjaśnili też (i zademonstrowali), na co zwrócić uwagę i jak postępować, gdy trzeba udzielić pomocy osobie leżącej na ulicy.

Uczniowie zapoznali się też ze strażackim sprzętem i dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka, co się z nią wiąże, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać strażakiem.

Maria Szkutnik

Z naturą po zdrowie

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas IV – VII biorą udział w projekcie
„Z naturą po zdrowie – promowanie zdrowego stylu życia i profilaktyka uzależnień”.

Projekt realizowany jest przez lubelską fundację Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego dzięki udziałowi w konkursie dotacyjnym Fundacji PZU – „Z Fundacją PZU po lekcjach”. Celem konkursu było wspieranie ciekawych i rozwijających się inicjatyw edukacyjnych, wyrównujących szanse społeczne.

Projekt „Z naturą po zdrowie…” to cykl zajęć z zakresu: profilaktyki uzależnień, bezpieczeństwa, umiejętności społecznych, przeciwdziałania przemocy, promowania zdrowego stylu życia. Uczniowie zapoznają się m. in. z aktywnymi
i twórczymi sposobami spędzania czasu wolnego, postawami przyjaznymi
dla środowiska, zdrowymi nawykami żywieniowymi, bezpiecznymi zachowaniami
na drodze, udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej, negatywnymi skutkami uzależnień, sposobami radzenia sobie z agresją. Rozwijają swoje umiejętności psychospołeczne, uczą się skuteczniej porozumiewać oraz budować zdrowe relacje międzyludzkie.

Więcej informacji na temat programu na stronie fundacji PZU – www.fundacjapzu.pl

http://www.fundacjapzu.pl/_img/layout/LOGO-CMYK.png

http://iairs.pl/wp-content/uploads/2016/03/cropped-IAiRS-e1463387955886.png

Pokazy chemiczne

29 września klasa III uczestniczyła w warsztatach chemicznych, które prowadzili studenci UMCS. Zaprezentowali bardzo ciekawe i widowiskowe doświadczenia. Pierwsze z nich nazwali "kameleon", ponieważ ciecz w zlewce - po zmieszaniu kilku płynów - zmieniała kolor jak kameleon. Potem uczniowie mogli zobaczyć m.in. różę zmieniającą kolor i płonący banknot, który się nie spalił. Dzieci z wielkim podziwem przyglądały się temu, co robili studenci. Wielkimi brawami podziękowały za pokaz.

Grażyna Sanecka

Biegi przełajowe

28 września 2017r. 41 uczniów naszej szkoły - z klas IV-VII - wystartowało w XVII Biegu Przełajowym „Szlakiem Dąbrowicy”. Liczna i silna drużyna w klasyfikacji zespołowej zdobyła II miejsce i otrzymała piękny puchar. Na tak dobry wynik złożyły się sukcesy indywidualne:

  • I miejsce w kategorii dziewcząt klas IV – Patrycja Jach,
  • III miejsce w kategorii dziewcząt klas V – Karolina Bożemska,
  • II miejsce w kategorii chłopców z klas V - Maksymilian Okoń,
  • III w kategorii chłopców z klas V – Aleks Kropiewnicki,
  • III miejsce w kategorii chłopców klas VI - Marcin Szczepaniak,
  • I miejsce w kategorii chłopców klas VII – Radosław Przystupa.

Wszyscy zawodnicy na mecie otrzymali pamiątkowe medale. Gratulujemy pięknego wyniku.

Beata Madej

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

18 września odbyły się wyboru do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Poprzedziła je kampania wyborcza, w czasie której kandydaci przedstawiali swoje propozycje działań i starali się zdobyć przychylność jaki najliczniejszej grupy wyborców.

Wyniki wyborów:

Dawid Olszak - przewodniczący

Oliwia Pitek - zastępca przewodniczącego

Karolina Bożemska - skarbnik

Magdalena Poleszak - zastępca skarbnika

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pani Aleksandra Mucha - Sordyl.

Inscenizacja „Wesela” w Jastkowie

12 września 2017 roku uczniowie klasy VII mieli okazję obejrzeć inscenizację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, przygotowaną przez panią Marzenę Pawłowską z uczniami klasy III. Spektakl wywarł na wszystkich wielkie wrażenie.

Maria Szkutnik

Zaczynamy nowy rok szkolny - 2017/2018

4 września spotkaliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły, by uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i po krótkim występie artystycznym, wszystkich powitała pani Anna Ducin, nowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Snopkowie. Między innymi życzyła wszystkim, by ten nowy rok szkolny, obfitujące w zmiany, okazał się rokiem dobrym i pomyślnym dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Maria Szkutnik

Stypendyści ze Snopkowa

31 sierpnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Jastkowie zostały wręczone stypendia wójta gminy Jastków. Otrzymali je uczniowie ze szkół naszej gminy, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uzyskali wysokie średnie ocen (co najmniej 5,5) lub zostali laureatami konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Wśród wyróżnionych osób znalazło się troje uczniów naszej szkoły - Karolina Bożemska i Oliwia Ciuraj (średnie ocen 5,55) oraz Jan Stanisław Pałkowski (laureat konkursu z historii). Serdecznie gratulujemy sukcesu dzieciom i ich rodzicom!

Maria Szkutnik

Rozpoczęcie roku szkolnego

4 września 2017 roku o godzinie 8.30 w kościele parafialnym w Snopkowie zostanie odprawiona msza święta, a o godzinie 9.30 - w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Snopkowie - rozpocznie się inauguracja nowego roku szkolnego. Następnie odbędą się spotkania w klasach z wychowawcami.

Dowozy dnia 4 września:

7.55 - Natalin

7.58 - ul. Zbożowa

8.03 - Marysin, ul. Szarugi

8.05 - Marysin, kapliczka

8.08 - Marysin, piekarnia

8.13 - Snopków, Duk

8.13 - Snopków, Helenów

8.15 - Smugi

8.22 - Snopków, bloki

8.25 - Snopków, szkoła

Powrót ze szkoły około 11.50.