Skip to content

Dzień Patrona 2021

„Kto cię z nas nie znał? Kto cię nie mi­ło­wał?
Kto du­chem two­im, jako chle­bem, nie żył?
Kto z wąt­ka twe­go przę­dzy swej nie sno­wał,
Nie pła­kał z tobą i z tobą nie wie­rzył?...”

Takimi słowami żegnała Józefa Ignacego Kraszewskiego polska poetka, Maria Konopnicka, w wierszu „Nad mogiłą Kraszewskiego". W drugiej połowie XIX wieku wszyscy znali twórczość autora „Starej baśni”. Dla wielu ludzi jego powieści były podręcznikami do nauki polskiej historii – wtedy, a nawet wiele lat później, do czasów powojennych. Dziś twórczość patrona naszej szkoły jest – delikatnie mówiąc – zapomniana, ale 19 marca to doskonała okazja, by znajomość z Kraszewskim nieco odkurzyć. 19 marca przypada bowiem rocznica śmierci pisarza oraz dzień jego imienin. W związku z tym zachęcamy wszystkich do zapoznania się z materiałami dotyczącymi Józefa Ignacego Kraszewskiego, jego życia i dorobku – nie tylko literackiego.

Prezentację na temat Józefa Ignacego Kraszewskiego, jego życia, pasji, twórczości przygotowała - razem z uczniami klasy VII b - pani Maria Szkutnik.

Wyjątkowy quiz przygotowała dla uczniów naszej szkoły Pani Edyta Wójtowicz - podejmijcie wyzwanie, naprawdę warto!

https://forms.office.com/r/PG8GZ3Rdfv

Z okazji Dnia Patrona uczniowie klas V-VIII przygotowali różne quizy, krzyżówki, wykreślanki. Warto sprawdzić swoją wiedzę na temat Kraszewskiego.

Lena Synderkiewicz, klasa V

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=d9ZS_oks40Ove8ME_MEdZmUQXqisGYFChHz9dDD06kRUNEFEWDVMWDhQTzU4MzNaV1lIMks5R05MRC4u

Maria Pitek, klasa VII b

https://learningapps.org/display?v=po6st3b9521

Oliwia Ciuraj, klasa VIII

https://learningapps.org/18217209

Paweł Stachniak, klasa VIII

https://wordwall.net/pl/resource/12677572

Olga Świderska, klasa VIII

https://learningapps.org/display?v=p7c8zoks321

Do uczczenia Dnia Patrona włączyły się też dwie uczennice klas czwartych - Maja Podstawka z klasy IV a i Julia Rożen - z IV b. Dziewczynki podjęły się wykonania ilustracji do wybranej baśni Kraszewskiego. Oto ich prace!

Maja Podstawka, klasa IV a - ilustracja do baśni "O kurce i kogutku".

Julia Rożen, klasa IV b - ilustracja do baśni "Kwiat paproci".

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za przygotowanie tego symbolicznego Dnia Patrona - miejmy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy świętować razem w szkole.

Maria Szkutnik

Skip to content