Skip to content

Rocznica bitwy pod Marysinem

Początek lutego nieodmiennie kojarzy się z uroczystością nazywaną popularnie świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Wielu mieszkańcom gminy Jastków na myśl przychodzi dodatkowo Marysin. Bitwa pod Marysinem odbyła się bowiem 2 lutego 1944 roku, w dniu Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia podczas walk z Niemcami liczni partyzanci z oddziału „Szarugi” oddali ojczyźnie to, co mieli najcenniejszego – swoje życie.

Rokrocznie obchody tego wydarzenia gromadzą wiele osób. I rokrocznie grono to się poszerza. Do Lublina, Marysina i Snopkowa przyjeżdżają przedstawiciele przeróżnych organizacji kombatanckich, wojskowych, harcerskich czy społecznych nie tylko z najbliższej okolicy, ale i z dalszych zakątków Lubelszczyzny czy nawet kraju. Cieszy to rosnące zainteresowanie. Tym bardziej że „Szaruga” i jego żołnierze zasługują na szacunek, uznanie, a ich czyny, przeróżne akcje (m.in. odbieranie zrzutów, walka z okupantem, wyzwalanie Bychawy) – na to, by o nich mówić, by dowiedziało się o nich jak najwięcej ludzi.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. Stanisława BM w Lublinie. Na koniec nabożeństwa uczennice ze Szkoły Podstawowej im. J.I. Kraszewskiego w Snopkowie zaprezentowały krótki program słowno – muzyczny dotyczący historii i dokonań „Szarugowców” (przygotowany przez panie Marię Jastrzębską – Szkutnik i Barbarę Sagan), a następnie pan Lech Marczak (prezes Okręgu Lubelskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej) wręczył ks. proboszczowi  Eugeniuszowi Zarębińskiemu, pani Teresie Kot – wójtowi gminy Jastków oraz pani Annie Ducin – dyrektor Szkoły Podstawowej w Snopkowie, pamiątkowe medale z okazji dekoracji sztandaru OP Szarugi Złotym Medalem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej. Podkreślił jednocześnie zasługi nagrodzonych dla upamiętnienia bitwy pod Marysinem oraz powstańców z oddziału Sarkisowa.

Potem uczestnicy uroczystości udali się do Marysina (gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę) oraz do Snopkowa (do Szkolnego Miejsca Pamięci), by tam pomodlić się za poległych i zmarłych „Szarugowców”, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wśród gości byli m.in. poseł na Sejm RP prof. Przemysław Czarnek, wójt Gminy Jastków Teresa Kot, przewodniczący Rady Gminy Jastków Marek Wieczerzak, Zdzisław Niedbała - przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin i przewodniczącego Rady Miasta Lublin, członkowie Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Odra - Niemen, Żołnierzy Armii Krajowej ze Środowisk „Szarugowców” i „Zaporczyków”, stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Bychawskiej”, kombatanci, harcerze, nauczyciele, młodzież szkolna i dyrekcja Szkoły Podstawowej w Snopkowie oraz mieszkańcy Lublina i Gminy Jastków.

Na zakończenie spotkania goście udali się do szkoły na okolicznościowy poczęstunek. Tam też czekała wszystkich – a zwłaszcza społeczność szkolną – wielka niespodzianka. Pani Krystyna Markowska, wdowa po żołnierzu „Szarugi”, przekazała Szkole Podstawowej w Snopkowie, w darze, album ze zdjęciami i wpisami „Szarugowców”.

Maria Jastrzębska-Szkutnik

Skip to content