Skip to content

Narodowe czytanie w edukacji wczesnoszkolnej

"Z babcią, dziadkiem, rodzicem i nauczycielem – narodowe czytanie w edukacji wczesnoszkolnej" pod taka nazwą w naszej szkole jest realizowana innowacja pedagogiczna zorganizowana dla uczniów klas I-III. W ramach zaplanowanych zadań odbywają się cykliczne spotkania z udziałem dziadków, rodziców, nauczycieli i uczniów klas młodszych. Kolejne takie spotkanie w tym roku odbyło się 12 grudnia 2019 r.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście – babcia pani Jolanta Podstawka,  rodzice: panie Marzena Gontarz i Barbara Misztal-Majewska oraz pan Piotr Olszewski. Nie zabrakło także szkolnej bibliotekarki pani Doroty Wnukowskiej,  która chętnie wspiera naszą inicjatywę. Oczywiście głównymi słuchaczami byli uczniowie klas I-III.
Na początku uroczystości dzieci przypomniały o tym, jakich opowiadań słuchały na poprzednim spotkaniu i jakie w związku z tym wykonywały dodatkowe zadania. A było to plastyczne przedstawienie bohatera opowiadań – wróbelka Elemelka oraz innych ulubionych ptaszków.
Następnie wychowawczyni klasy I Walentyna Nowocień zapoznała z tematyką spotkania. Poinformowała, że będzie kontynuowany temat „W świecie bohaterów” oraz, że głównymi bohaterami będą zwierzątka, tak bardzo lubiane przez dzieci. Zaproponowała więc opowiadania z książki Ewy Szelburg-Zarembiny ”Najmilsi”. Przybliżyła dzieciom sylwetkę pisarki, jej życie i twórczość.
Panie Jolanta Podstawka i Marzena Gontarz przeczytały opowiadanie ”Muszka”. Panie Barbara Misztal-Majewska i Dorota Wnukowska oraz  pan Piotr Olszewski przeczytali opowiadanie „Szaruś”. Uczniowie słuchali z uwagą, śledząc przygody pieska Muszki i zajączka Szarusia oraz ich opiekunki, małej dziewczynki Reni. Pan Piotr Olszewski przepytywał dzieci, sprawdzając w ten sposób, czy zapamiętały treść opowiadań. Dzieci dobrze odpowiadały na pytania, podzieliły się także doświadczeniami w opiekowaniu się swoimi pupilami. Ponadto wzbogaciły wiedzę przyrodniczą dotyczącą trybu życia zwierząt i budowy ich ciała.
Miłym akcentem spotkania było wspólne śpiewanie pastorałek i kolęd. Na zakończenie dzieci nagrodziły gości gromkimi brawami za piękne czytanie i śpiewanie. W podziękowaniu wręczyły  świąteczne stroiki.

Walentyna Nowocień

Skip to content