Skip to content

„W świecie baśni”

28 maja 2019 r. odbyła się ostatnia edycja „wielkiego czytania” w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Z babcią, dziadkiem, rodzicem i nauczycielem – narodowe czytanie w edukacji wczesnoszkolnej”. Tym razem postanowiliśmy zorganizować czytanie w klasach. W związku z tym wszystkie klasy wraz z wychowawcami odwiedziły bibliotekę i wypożyczyły baśnie różnych narodów.
Klasa I wybrała sobie baśnie indiańskie. Wychowawczyni Grażyna Sanecka przeczytała dzieciom baśń „Jak Indianie znaleźli się na Ziemi”.
Klasa IIa zainteresowała się baśniami chińskimi. Wraz z wychowawczynią Marią Jędrejek przeczytała baśń „ Jednorogi bawół”.
Klasa IIb wybrała baśnie węgierskie.  Wychowawczyni Edyta Filipiak zapoznała z baśnią „Mały salcesonik”.
Klasa III zaprosiła panią bibliotekarkę Dorotę Wnukowską i poprosiła o baśnie japońskie. Pani bibliotekarka wraz z wychowawczynią Walentyną Nowocień wybrały dwie baśnie: „Jak siostra z bratem pokonała diabła”, „Opowieść o Yuki-himie”, które przeczytała pani Dorota Wnukowska, pięknie je interpretując.
Po wysłuchaniu baśni odbyła się rozmowa na temat treści, wydarzeń i bohaterów. Uczniowie chętnie wyrażali swoje opinie. Następnie każdy uczeń z klas I-III wybrał sobie najciekawsze według niego wydarzenie baśniowe i je zilustrował. Powstała w ten sposób ilustrowana  księga baśni różnych narodów”.

Walentyna Nowocień