Skip to content

Szanowni Państwo!

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie „Dzieciaki do rakiet” organizowanym przez bank BGŻ BNP Paribas, w celu promowania aktywności fizycznej wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Przygotowaliśmy film, przedstawiający, co naszym uczniom daje sport i dlaczego warto go uprawiać. Szkoły, które zdobędą najwięcej głosów internautów, otrzymają cenne nagrody - zestaw sprzętu do nauki gry w tenisa w ramach lekcji wychowania fizycznego, tzn.: piłki, siatki, rakietki i znaczniki Tenis10, o łącznej wartości 1500 złotych brutto (jeden pakiet).

Głosowanie odbywać się będzie za pośrednictwem strony www.dzieciakidorakiet.pl
od 19 listopada do 18 grudnia. Z jednego adresu IP można oddać PIĘĆ GŁOSÓW dziennie na nasz film – dlatego prosimy o wykorzystanie wszystkich urządzeń (laptopów, telefonów, komputerów stacjonarnych), żeby zwiększyć nasze szanse.

A tu link do naszego filmu:

https://www.dzieciakidorakiet.pl/zgloszenia/432/szkola-podstawowa-im-ji-kraszewskiego-w-snopkowie

Bardzo prosimy o wsparcie!

Beata Madej, Maria Szkutnik

 

„Przekonaj koleżankę/kolegę do czytania”

http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/67/10.jpg

 Twoim zadaniem jest:
* napisanie,
* lub zilustrowanie,
* lub sfotografowanie,
* lub nagranie wypowiedzi,

która zachęci twojego rówieśnika do sięgnięcia po książkę.

Możesz wymyślić:
*hasło reklamowe,
*lub spisać punkty motywujące do działania,
*lub napisać wiersz,
*lub zrobić zdjęcie
*albo nakręcić filmik.

Wykonanie tego zadania konkursowego zależy tylko od Twojej wyobraźni! 

ZAPRASZAM!
 Czekają atrakcyjne nagrody!

 Prace konkursowe należy złożyć
w bibliotece lub sekretariacie szkoły

do 30 listopada 2018 roku

Dorota Wnukowska

   Świętowanie stulecia polskiej niepodległości trwa w naszej szkole od stycznia. Podejmowane są różne działania, organizowane lekcje poświęcone historii, spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi, konkursy, uczniowie przygotowują plakaty, rysunki, poznają wielkich Polaków, sadzone są dęby pamięci. Jednak kulminacyjny moment - rozłożony co prawda na trzy dni - nastąpił kilka dni temu, od 8 do 11 listopada.
Najpierw, w czwartek 8 listopada o godzinie 18.00, odbyła się wieczornica patriotyczna przygotowana przez panią Marię Szkutnik, wspólnie z uczniami klas Vb i VI. Dzieci wystąpiły w montażu słowno - muzycznym, przypominając polską drogę do wolności. Co chwilę śpiewaliśmy, razem z licznie przybyłymi gośćmi, mieszkańcami Snopkowa i okolic, pieśni patriotyczne, m.in. "Boże, coś Polskę", "Pierwszą Kadrową", "Piechotę" czy "My, Pierwsza Brygada". Nie mogło zabraknąć, oczywiście, "Mazurka Dąbrowskiego". Wspólne śpiewanie przeciągnęło się jeszcze chwilę po uroczystości i sprawiło chyba wszystkim ogromną przyjemność. Polskie piosenki są naprawdę piękne i wzruszające. Do stworzenia niezwykłej atmosfery tego  patriotycznego wieczoru przyczynił się też półmrok, gra świateł, dekoracje utrzymane w narodowych barwach.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas i odwiedzić naszą szkołę, by wspólnie celebrować ten niezwykły rok, w jakim dane nam jest żyć.

Wieczornica

   9 listopada z kolei odbyła się akademia, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wyglądali wyjątkowo uroczyście - w galowych strojach ozdobionych kotylionami (w większości wykonanymi własnoręcznie). Tego dnia włączyliśmy się w dwie ogólnopolskie akcje - najpierw o 11.11, wspólnie z tysiącami uczniów z całego kraju, odśpiewaliśmy hymn państwowy ustanawiając "Rekord dla Niepodległej", potem - na koniec - zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, na którym część uczniów trzyma kartki z hasztagiem kampanii #KIEDYMYŻYJEMY, rozpowszechniającej prawidłowe słowa "Mazurka Dąbrowskiego".
I tak jak dzień wcześniej, dużo radości dało nam wspólne śpiewanie, świętowanie, bycie razem, w bieli i czerwieni.

Akademia

« 1 z 2 »

   I wreszcie 11 listopada odbyło się uroczyste spotkanie w naszym szkolnym Miejscu Pamięci, zorganizowane przez pana Marka Okonia, radnego ze Snopkowa, księdza Andrzeja Szuleja, proboszcza kościoła p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie oraz harcerzy. Po przejściu z kościoła, z biało - czerwonymi chorągiewkami rozdawanymi przez harcerzy, złożono kwiaty, zapalono znicze i równo o godzinie 12.00, wraz z całą Polską i całym światem, odśpiewano hymn państwowy. To były niezapomniane chwile!

Spotkanie przy Miejscu Pamięci

Maria Szkutnik

Dnia 8 listopada 2018 roku klasy II b i III wybrały się na wycieczkę do Jastkowa, aby odwiedzić Cmentarza Legionistów Polskich -  w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości - i oddać cześć ludziom walczącym o wolna Polskę. Uczniowie złożyli wieniec przy grobie i zapalili znicze, upamiętniając ten szczególny dzień.
Korzystając z okazji odwiedziliśmy też aptekę i pocztę, by dzieci mogły poznać ciekawe zawody.
Miło będziemy wspominać ten wyjazd i na pewno jeszcze tam wrócimy.

Edyta Filipiak

22 X 2018 r. odbyła się uroczystość związana z realizacją innowacji pedagogicznej
„Z babcią, dziadkiem, rodzicem i nauczycielem – narodowe czytanie w edukacji wczesnoszkolnej”.
Przebiegała ona pod hasłem „W świecie poezji” i miała na celu zapoznanie uczniów z twórczością polskich poetów. Zaproszeni dziadkowie, rodzice, dyrektor szkoły, bibliotekarka i nauczyciele klas I-III czytali m.in. wierszowaną bajkę Brzechwy pod tytułem "Opowiedział dzięcioł sowie” oraz pouczające i zabawne utwory Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Ludwika Jerzego Kerna. Dzieci były zachwycone piękną interpretacją wierszy w wykonaniu gości. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy III zaprezentowali inscenizacje dwóch wierszy Brzechwy: „Na straganie” i „Żuk” oraz zaśpiewali dwie piosenki: „Kaczka dziwaczka” i „Na wyspach Bergamutach”, a uczniowie klasy II b – piosenkę „Zuzia, lalka nieduża”.
Uroczystość tego dnia została również powiązana z realizacją projektu edukacyjnego organizowanego przez „Biedronkę”, mającego na celu zachęcenie dzieci do systematycznego czytania, a na podsumowanie projektu zorganizowanie Dnia Głośnego Czytania. Przez okres trwania projektu uczniowie codziennie czytali w domu ulubione lektury, a w szkole książkę „Gang słodziaków”. Poznali bohaterów utworu i ich przygody, które zainspirowały dzieci do wykonania prac plastycznych na temat dalszych przygód puchatych stworzonek. Ponadto uczniowie kl.III dodatkowo napisali o tych przygodach opowiadania.
Bibliotekarka przygotowała wystawę prac dzieci, książek i maskotek. Dzieci podczas całej akcji były bardzo aktywne, chętnie czytały i odwiedzały bibliotekę. Jednogłośnie stwierdziły, że nowym słodziakiem mogłaby zostać biedronka i żuk. W nagrodę za systematyczne czytanie  otrzymywały naklejki. Każda klasa dostała też swojego klasowego słodziaka.
Na zakończenie uroczystości dzieci wręczyły gościom  kolorowe bukieciki kwiatów w podziękowaniu za aktywny udział w wydarzeniu. Zaprosiły również na kolejne czytanie.

Dorota Wnukowska i Walentyna Nowocień

« 1 z 2 »

10 października w lubelskim IPN został rozegrany turniej szachowy dla młodzieży związany z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas zmagań szachowych uczniowie nie tylko mogli sprawdzić swoje umiejętności w królewskiej grze, ale również dowiedzieć się wiele z historii. Usłyszeli o zasługach polskich szachistów dla budowania niepodległej Polski oraz poznali historię olimpiady szachowej rozegranej w Warszawie w 1935 r., o której organizację zabiegał jeden z ojców niepodległości, Józef Piłsudski. Sam marszałek był wielkim sympatykiem szachów, o czym - podczas otwarcia turnieju - wspomniał dyrektor Oddziału IPN Lublin, Marcin Krzysztofik.

Rywalizacje odbywała się na poziomie indywidualnym i szkolnym. Uczniowie klasy Vb - Małgorzata Chmiel, Jakub Kamiński i Dawid Olszak - dzielnie reprezentowali naszą szkołę. Otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Edyta Filipiak

 

12 października 2018 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela.
W krótkim programie artystycznym mogliśmy zobaczyć uczniów klasy VI. Całość przygotowała pani Beata Madej we współpracy z paniami Marią Szkutnik, Barbarą Sagan i Martą Duk. Dzieci wcieliły się w role rozrabiaków i ananasów spotykanych w salach lekcyjnych, którym nie chce się nic robić; nie zabrakło piosenek o codziennym szkolnym życiu oraz życzeń.
Tego dnia wręczone zostały też nagrody dla pracowników szkoły przyznane przez panią dyrektor Annę Ducin oraz nagroda wójta, którą otrzymała pani Beata Madej z rąk pana Andrzeja Deca, zastępcy wójta Gminy Jastków.

8 października odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii. Pokaz dotyczył okresu zaborów oraz walk o niepodległość Polski. Prowadzący przypomnieli dzieciom
o powstaniach narodowych, I wojnie światowej i odzyskaniu wolności. Zademonstrowali też mundury i uzbrojenie z poszczególnych etapów walk. Uczniowie mogli też zobaczyć swoje koleżanki w roli sanitariuszek oraz spróbować szermierki.

5 października uczniowie klas VI-VIII udali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili m.in. II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego - niezwykłą szkołę, świętującą w tym roku stulecie istnienia, a której uczniami byli m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Jan Rodowicz "Anoda" czy Andrzej Łapicki, ale przede wszystkim - "Rudy", "Zośka" i "Alek", czyli Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki i Maciej Aleksy Dawidowski, harcerze, bohaterowie licznych akcji małego sabotażu i dywersji, przeprowadzanych podczas niemieckiej okupacji, znani z książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie
na szaniec". Po szkole oprowadzała nas jedna z licealistek, która zapoznała nas
z historią szkoły, jej zasadami i tradycjami oraz życiorysami dyrektorów i znanych absolwentów. Omówiła też przebieg najsłynniejszej akcji dywersyjnej Grup Szturmowych Szarych Szeregów, czyli akcji pod Arsenałem, przeprowadzonej 26 marca 1943 roku w celu odbicia aresztowanego przez gestapo "Rudego".  Wielkim przeżyciem było też obejrzenie kotwic malowanych własnoręcznie przez "Alka",
a przechowanych przez szkołę do dziś.
W dalszej części wycieczki uczniowie mogli zobaczyć m.in. Pałac Prezydencki, Zamek Królewski czy niezwykły Pomnik Powstania Warszawskiego. Dla wielu osób szczególnie wzruszającym momentem była wizyta na warszawskich Powązkach
(w części wojskowej). To tam zapaliliśmy znicze na grobach m.in. "Alka", "Rudego", "Zośki" i Aleksandra Kamińskiego. Nie mogło nas także zabraknąć na "Łączce".
Na koniec została wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądanie zgromadzonych pamiątek, zapoznawanie się z przebiegiem powstania czy wędrówka kanałami nie pozostawiły chyba nikogo obojętnym. Film "Miasto ruin", ukazujący ogrom zniszczeń Warszawy, na długo zostanie w naszej pamięci.
Wyjazd do stolicy Polski okazał się niezwykłą, ciekawą wyprawą, dzięki której
nie tylko można było bliżej poznać to najważniejsze polskie miasto, ale i pogłębić wiedzę historyczną.