Skip to content

8 kwietnia uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły brali udział w wycieczce do Warszawy. Podczas wyjazdu odwiedzili ważne dla polskiej historii miejsca. Byli na Powązkach Wojskowych, przy grobach m.in. "Zośki", "Alka" i "Rudego", Aleksandra Kamińskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Podczas zwiedzania Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa (dawna siedziba Gestapo w Warszawie) dowiedzieli się wiele o męczeństwie narodu polskiego, niemieckich metodach przesłuchiwań, życiu więźniów. Mogli obejrzeć zgromadzone w obu muzeach oryginalne eksponaty, listy, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia - świadectwa życia i cierpienia tysięcy naszych rodaków. Były to chwile bardzo poruszające. Szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich cele więźniów, straszne warunki, w jakich byli przetrzymywani, napisy pozostawione na ścianach.

Ważnym punktem wycieczki była wizyta pod Arsenałem i zapoznanie się z przebiegiem najsłynniejszej akcji Kedywu.

Na koniec udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Większość uczniów z ciekawością zapoznawała się z ekspozycją - tym bardziej że była ona wyjątkowo dobrze przygotowana i zachęcająca do przeróżnych interakcji.

Maria Szkutnik

W ostatnim tygodniu marca uczniowie klasy I podczas realizacji tematu "Ziemia naszym domem" poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co możemy zrobić dla środowiska.

Korzystając z ilustracji, obserwacji podczas wycieczki i własnych doświadczeń rozmawialiśmy na temat szkodliwej dla środowiska naturalnego działalności człowieka, wskazywaliśmy działania przyjazne dla środowiska; opisywaliśmy ilustracje przedstawiające czyste i zanieczyszczone środowiska, układaliśmy hasła nawołujące do dbania o naszą planetę, utrwalaliśmy zasady segregacji śmieci.

Na podstawie wiersza Natalii Usenko "Potwór ekologiczny" uczniowie w grupach stworzyli swoje własne potwory z odpadów. Realizacja powyższych działań stała się świetnym sposobem na zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów.

Serdecznie dziękuję mamie Mai W. za pomoc na zajęciach.

Monika Jarosz

Po trzech latach udało się powrócić do starej tradycji, czyli rozgrywek sportowych z okazji pierwszego dnia wiosny. Uczniowie klas VI - VIII zmierzyli się ze sobą grając w siatkówkę (siódmoklasiści pokonali uczniów klasy VI, zaś reprezentacja klasy VIII b wygrała z zawodnikami z klasy VII). Z kolei uczniowie z klas IV-V rywalizowali ze sobą w wyścigach rzędów - emocje były ogromne!

Z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował akcję "Dzień bez plecaka". Chętni uczniowie (a było ich naprawdę wielu) miało za zadanie przynieść swoje szkolne rzeczy w taki sposób, by nie używać plecaka, torby czy siatki. Zadanie wydawało się trudne, ale kreatywność naszych uczniów przeszła wszelkie wyobrażenia!

Młodsi uczniowie wybrali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Poza tym prawie wszyscy ubrali się tego dnia na zielono - taki widok od razu poprawiał wszystkich humor!

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!”

3 marca 2022 roku uczniowie klas 0-3 wyjechali do Teatru Muzycznego w Lublinie, aby obejrzeć spektakl pt. „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”, przygotowany na podstawie baśni literackiej Marii Konopnickiej o tym samym tytule. 
Przedstawienie to jest muzyczną adaptacją historii o losach dzielnej sierotki Marysi, która walczy o odzyskanie stada gąsek uprowadzonych przez chytrego lisa. Intrygę gmatwają, a następnie pomagają w jej rozplątaniu bardzo charakterne krasnoludki. Autor scenariusza i jednocześnie reżyser, Pan Jarzy Turowicz, wprowadził do spektaklu nowe postaci m.in. gęsi i żabę, która śpiewać nie potrafi, ale śpiewa. Piękne kostiumy, bajkowa muzyka, taniec, ciekawa scenografia i wciągająca historia wprowadziła wszystkich widzów w świat magii teatru. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem.

Monika Jarosz

Marzec jest poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tego tytułu organizowane są różne uroczystości i wydarzenia. Jednym z nich jest "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych- Tropem Wilczym".

W tym roku odbyła się X edycja biegu, upamiętniająca śmierć ostatniego Wyklętego- Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Do zawodów przystąpiła nasza szkoła. Bieg został zorganizowany w formie sztafety, a każdy zawodnik musiał przebiec 196,3 m. Udział wzięły 4 trzyosobowe sztafety.

Składy sztafet:
1. Jakub Kamiński, Szymon Wolfram, Jakub Synderkiewicz - zwycięska sztafeta
2. Jakub Sagan, Bartosz Dubaj, Mateusz Okoń
3. Jakub Gajewski, Cezary Jastrzębski, Kacper Majchrzak
4. Paweł Szczepański, Stefan Gdula, Dawid Olszewski

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy!

Beata Madej

Szanowni Państwo,

na prośbę pana Mariusza Szajwaja - Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie - informujemy, że do 1 stycznia 2022 roku obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń dotyczące m.in. prowadzenia pojazdu bez uprawnień.

Do przepisów dodano nowy paragraf w brzmieniu: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych".

Oznacza to, że dzieci w wieku 10 - 18 lat, poruszające się np. rowerem czy hulajnogą elektryczną, muszą mieć kartę rowerową (lub inny dokument dający uprawnienia do poruszania się po drodze).

Szkolne Koło Wolontariatu od poniedziałku - 28 lutego - do odwołania będzie prowadzić zbiórkę darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Rzeczy można będzie zostawiać w oznaczonych pojemnikach ustawionych na korytarzu. Dary będziemy na bieżąco przekazywać do lubelskiego oddziału Caritas Polska.

Co jest najbardziej potrzebne?

ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, sól, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, mleko modyfikowane, słoiczki typu gerber z jedzeniem dla dzieci, tubki owocowe (musy), kabanosy, owoce / warzywa w puszkach(np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci (raczej w rozmiarach 3-4-5), płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

ŚRODKI OPATRUNKOWE: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki do odkażania, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, pęsety sterylne, wata, nożyczki do opatrunków.

Możliwe jest także przekazanie koców i śpiworów oraz ubrań - tylko nowe rzeczy, nieużywane.

Początek lutego to dla naszej społeczności szkolnej czas przygotowań do rocznicy bitwy pod Marysinem. Co roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Snopkowie uczestniczą w obchodach upamiętniających bohaterskich partyzantów z oddziału Aleksandra Sarkisowa pseud. "Szaruga". W tym roku 2 lutego nie tylko oddawaliśmy cześć "Szarugowcom", ale też mogliśmy uczestniczyć w oficjalnym otwarciu nowej części naszej szkoły.

Wszystko zaczęło się 2 lutego o godzinie 11.00 w kościele p.w. św. Stanisława BM w Lublinie, gdzie - jak co roku - modlono się w intencji partyzantów "Szarugi". Potem złożono kwiaty i zapalono znicze w dwóch miejscach - najpierw w Marysinie, przy obelisku upamiętniającym starcie "Szarugowców" z Niemcami w 1944 roku, potem w Snopkowie, w Szkolnym Miejscu Pamięci.

W obchodach uczestniczyli m.in. Katarzyna Kędzierska - przedstawicielka marszałka województwa lubelskiego, Marek Wojciechowski - radny województwa lubelskiego, Zbigniew Niedbała - w imieniu prezydenta miasta Lublin, Teresa Kot - wójt Gminy Jastków, Lech Marczak - przewodniczący Lubelskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Dyzma - prezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków, Edward Nakonieczny - zastępca komendanta Chorągwi ZHP Lublin, ks. Andrzej Szulej - proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Lublinie, ks. Mirosław Matuszny - proboszcz parafii p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie, Wojciech Knaziuk - dyrektor biura Lubelskiej Izby Rolniczej, dyrektorzy szkół z terenu gminy Jastków, radni, sołtysi, przedstawiciele rady rodziców, harcerze. Szczególnym gościem był prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą w Snopkowie, goście udali się do budynku, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi i oficjalne oddanie do użytku nowej części szkoły.

Na koniec części oficjalnej - w sali gimnastycznej - zgromadzeni wysłuchali wystąpień - pana ministra, Przemysława Czarnka, pana Marka Wojciechowskiego, pani dyrektor - Anny Ducin i pani Teresy Kot, wójta gminy. Przemysław Czarnek wręczył Annie Ducin dyplom uznania oraz album "Laur niepodległości".

Niestety, w uroczystości nie mogli uczestniczyć uczniowie szkoły - ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych i trudną sytuację epidemiczną. W związku z tym ich obecność była tylko wirtualna - goście mogli obejrzeć zarejestrowany występ połączony z prezentacją i materiałami filmowymi.

Przybyli goście otrzymali okolicznościowe upominki. Mogli też wpisać się do szkolnej kroniki, na pamiątkę tego wyjątkowego dla szkolnej społeczności dnia.

« 1 z 2 »

2 lutego pojawiło się w naszej szkole wielu dziennikarzy, z prasy, radia i telewizji. Co ciekawe, uczniowie uczestniczący jako reprezentacja szkoły w uroczystości w Marysinie, mieli okazję porozmawiać z reporterem Radia Lublin - ich głosy usłyszymy w krótkiej relacji zamieszczonej na stronie rozgłośni.

https://lublin.tvp.pl/58282235/szkola-w-snopkowie-po-przebudowie

https://www.dziennikwschodni.pl/powiat-lubelski/minister-edukacji-na-otwarciu-nowej-czesci-szkoly-pod-lublinem,n,1000302673.html

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wizyta-ministra-przemyslawa-czarnka-w-szkole-podstawowej-im-jozefa-ignacego-kraszewskiego-w-snopkowie

https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/minister-czarnek-w-polskim-ladzie-sa-miliony-na-inwestycje-edukacyjne,349098.html

https://kurierlubelski.pl/78-rocznica-bitwy-pod-marysinem-i-uroczystosci-w-snopkowskiej-szkole-w-obchodach-wzial-udzial-minister-edukacji-i-nauki/ar/c5-16028855

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1068819%2Cminister-czarnek-mam-nadzieje-ze-ostatni-miesiac-nauki-zdalnej.html

https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2894954,Czy-to-ostatni-miesiac-nauki-zdalnej-Szef-MEiN-wyjasnia

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-02-02/czarnek-mam-nadzieje-ze-to-ostatni-miesiac-nauki-zdalnej-na-dlugo/

Maria Szkutnik

8 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji platforma Eduelo przygotowała dla Was quizy, dzięki którym możecie sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę na temat właściwego zachowania w sieci. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Klasa I
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-i/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa II
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-ii/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa III
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-iii/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa IV
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-iv/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa V
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-v/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa VI
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-vi/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa VII
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-vii/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Klasa VIII
https://www.eduelo.pl/quizy/poziom-viii/quizy-specjalne/quizy-specjalne/bezpieczny-internet/

Skip to content