Skip to content

9 i 10 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczestniczyli w rekolekcjach adwentowych w Kościele parafialnym pw. bł.Karoliny Kózkówny w Snopkowie. Czas adwentu to radosne oczekiwanie na przyjście Jezusa, na które należy się odpowiednio przygotować. Ksiądz rekolekcjonista Cezary Ścisłowski opowiedział nam jak możemy to zrobić, aby godnie przyjąć najważniejszego Gościa, którym jest Dzieciątko Jezus. Wspólnie przypomnieliśmy sobie o symbolach i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia oraz jak ważna jest modlitwa w życiu chrześcijanina - szczególnie ta płynąca z serca. Podkreślał, że kto modli się śpiewem - modli się dwa razy. Bardzo dziękujemy za udzieloną naukę.

"Z babcią, dziadkiem, rodzicem i nauczycielem – narodowe czytanie w edukacji wczesnoszkolnej" pod taka nazwą w naszej szkole jest realizowana innowacja pedagogiczna zorganizowana dla uczniów klas I-III. W ramach zaplanowanych zadań odbywają się cykliczne spotkania z udziałem dziadków, rodziców, nauczycieli i uczniów klas młodszych. Kolejne takie spotkanie w tym roku odbyło się 12 grudnia 2019 r.
W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście – babcia pani Jolanta Podstawka,  rodzice: panie Marzena Gontarz i Barbara Misztal-Majewska oraz pan Piotr Olszewski. Nie zabrakło także szkolnej bibliotekarki pani Doroty Wnukowskiej,  która chętnie wspiera naszą inicjatywę. Oczywiście głównymi słuchaczami byli uczniowie klas I-III.
Na początku uroczystości dzieci przypomniały o tym, jakich opowiadań słuchały na poprzednim spotkaniu i jakie w związku z tym wykonywały dodatkowe zadania. A było to plastyczne przedstawienie bohatera opowiadań – wróbelka Elemelka oraz innych ulubionych ptaszków.
Następnie wychowawczyni klasy I Walentyna Nowocień zapoznała z tematyką spotkania. Poinformowała, że będzie kontynuowany temat „W świecie bohaterów” oraz, że głównymi bohaterami będą zwierzątka, tak bardzo lubiane przez dzieci. Zaproponowała więc opowiadania z książki Ewy Szelburg-Zarembiny ”Najmilsi”. Przybliżyła dzieciom sylwetkę pisarki, jej życie i twórczość.
Panie Jolanta Podstawka i Marzena Gontarz przeczytały opowiadanie ”Muszka”. Panie Barbara Misztal-Majewska i Dorota Wnukowska oraz  pan Piotr Olszewski przeczytali opowiadanie „Szaruś”. Uczniowie słuchali z uwagą, śledząc przygody pieska Muszki i zajączka Szarusia oraz ich opiekunki, małej dziewczynki Reni. Pan Piotr Olszewski przepytywał dzieci, sprawdzając w ten sposób, czy zapamiętały treść opowiadań. Dzieci dobrze odpowiadały na pytania, podzieliły się także doświadczeniami w opiekowaniu się swoimi pupilami. Ponadto wzbogaciły wiedzę przyrodniczą dotyczącą trybu życia zwierząt i budowy ich ciała.
Miłym akcentem spotkania było wspólne śpiewanie pastorałek i kolęd. Na zakończenie dzieci nagrodziły gości gromkimi brawami za piękne czytanie i śpiewanie. W podziękowaniu wręczyły  świąteczne stroiki.

Walentyna Nowocień

6 grudnia 2019 r. uczniowie klasy V uczestniczyli w wieczornych zajęciach z języka polskiego, poświęconych Harremu Potterowi. Najpierw obejrzeliśmy film, a następnie nasza szkoła zamieniła się w Hogwart wypełniony magią i czarami. Ogarnął ją również całkowity mrok. Uczniowie wcielili się w rolę małych czarodziei, którzy w całkowitej ciemności musieli rozwiązać wiele zagadek związanych ze znajomością lektury, aby odnaleźć kamień filozoficzny. Chwilami było strasznie, ale daliśmy radę.
Ale to nie koniec atrakcji - uczniowie klasy V, noc 6 grudnia, postanowili spędzić w szkole i sprawdzić czy Mikołaj również tu zagląda? ...pojawił się z pełnym workiem przepysznych prezentów.
Fajnie było spędzić ten czas w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy. Wspólne pogaduchy, smaczna pizza, rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej o północy, aż wreszcie przygotowanie się do snu na materacach, w śpiworach, z ulubionymi maskotkami, których nie mogło zabraknąć, będziemy długo wspominać.
Warto postarać się poprzez dobre zachowanie, aby taka noc w szkole się powtórzyła! 

Katarzyna Majewska, Olga Majchrzak, Aneta Ciołek

6 grudnia 2019 r. uczniowie klasy IV z okazji Mikołajek udali się do kina CinemaCity w Lublinie pod opieką wychowawczyni oraz pań: Doroty Wnukowskiej, Anny Synderkiewicz i Justyny Kamińskiej. Podróżowaliśmy autobusem MPK, co było dodatkową atrakcją tego dnia.
Film pt. „Jak zostać Świętym Mikołajem” to duńska produkcja w reżyserii Christiana Dyekjæra. Główna bohaterka Lucia mieszka ze swoimi rodzicami na północy Grenlandii. Jej tata pracuje jako Święty Mikołaj. Dziewczynka chciałaby pójść w ślady ojca i uczyć się tajników jego zawodu. Niestety tylko chłopcy mogą uczęszczać do międzynarodowej szkoły dla Mikołajów. By to osiągnąć główna bohaterka, musi spełnić największe, świąteczne marzenie pewnego chłopca o imieniu Albert — sprawić, aby jego ojciec cierpiący na tajemniczą chorobę wyzdrowiał. Mężczyzna został nią zarażony przez Krampusa - Złego Ducha Świąt. To niesamowita, świąteczna przygoda podczas której Lucia pozyskuje niespodziewanych sprzymierzeńców, z których pomocą mierzy się z Krampusem. Dzięki swojej determinacji oraz pomocy bliskich osiąga swój cel i zostaje Świętym Mikołajem.
Miłym akcentem był prezent od CinemaCity – czapeczki Mikołaja, które dumnie nosiliśmy przez całą powrotną drogę do domu.
Czwartoklasiści spisali się na medal i pokazali, że są gotowi na takie wyprawy.

Aneta Ciołek

15 listopada 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie odbył się Wojewódzki Konkurs Piosenki "Jesienne Nutki 2019" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin - Krzysztofa Żuka i Lubelskiego Kuratora Oświaty - Teresy Misiuk. Nasza uczennica, Julia Rożen, wzięła udział w eliminacjach i zakwalifikowała się do koncertu laureatów. Tam - w kategorii klas I - III - zdobyła III miejsce i otrzymała nagrodę Brązowy Kasztan. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Edyta Filipiak

Uczniowie klasy pierwszej rozwijając swoje umiejętności i wyobraźnię twórczą wykonują oryginalne i niepowtarzalne jak na swój wiek prace plastyczno-techniczne. Wkładają przy tym dużo serca i pracy oraz wykazują niezwykłą kreatywność.
W październiku, inspirując się złotą polską jesienią i wykorzystując uzbierane na spacerze kolorowe liście, wykonali prace plastyczne techniką fromage.
Jesienne liście były tematem  kolejnej pracy wykonanej z masy solnej. Modelowane  z masy liście po wyschnięciu uczniowie pomalowali farbami plakatowymi nadając im kolory barwnej jesieni.
Następny temat pracy twórczej nasunął się uczniom po przeczytaniu fragmentów książki M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Ponieważ bardzo im się spodobała technika modelowania, więc uczniowie wyszli z propozycja ulepienia głównego bohatera książki – Plastusia. Postać do wykonania ta sama, ale każda praca jest inna, gdyż każdy uczeń wykazał się dużą pomysłowością. I o to chodzi!

Walentyna Nowocień